Našou jedinou zdravotnou poisťovňou musí byť Všeobecná...

Autor: Lucia Karabínošová | 31.12.2012 o 18:40 | (upravené 31.12.2012 o 18:48) Karma článku: 14,63 | Prečítané:  2121x

Mojej láske jedinej prišla minulý týždeň predexekučná výzva na zaplatenie hrozného dlhu 66 eur a niečo od Všeobecnej zdravotnej, a keďže je po rodičoch ten najväčší poctivec, čo musí mať všetko zaplatené, ihneď sa vydal zisťovať, o čo vlastne ide a ako je to možné... (veď máte desať dní na vyjadrenie)...

Aby sme si upresnili, čo "predexekučná výzva" je, je to rozhodnutie, ktoré by vám mohli poslať, ak ste nereagovali predtým na výzvu o doplnení údajov alebo o doplatení nedoplatku. Ak ju nezaplatíte a ani sa nevyjadríte alebo nedodáte nejaké podklady, ktoré by dokazovali zaplatenie, postupuje sa pohľadávka exekučnému konaniu. Ešte si to poleží nejaký, bližšie nešpecifikovaný, čas v nejakej, bližšie nešpecifikovanej, kancelárii na stole alebo v šuplíku a na súde a potom to už ide rýchlo...

 

Keď priateľ odišiel v apríli 2012 z posledného zamestnania, hneď sa zaregistroval na Úrade práce a tiež posielal podklady do zdravotnej poisťovne, že bude evidovaný. Oznámili mu, že pri zmenách zamestnania a aj s ohľadom na registráciu na úrade má nejaké dni nekryté a bude si ich musieť doplatiť. Celkom pochopiteľná vec, ktorá sa stáva bežne. Odídete z jedného miesta a kým prídete na druhé, nejaká hodinka alebo dník ubehne. Všetko podľa pokynov za dané obdobia uhradil a ešte sa pýtal, či je to všetko, alebo má ešte resty. Celý on, stále by len platil... : )

 

Samozrejme zložitejšie veci vám evidentne nevedia zistiť na počkanie, ale za pár mesiacov a dní sa vám povyhrážajú aj exekúciou, keby ste sa chceli pred nimi skryť. Takže skazená minulosť ho dobehla a ďalších 66 eur pekne sem na drevo...

 

Najprv ho trochu zaskočilo, že jedno obdobie, spomínané vo výzve, už platil, ale zbytok si nevedel rýchlo vybaviť, kde nazbieral. Zavolal zase do poisťovne, kde sa stala chyba, a prečo mu ten nedoplatok už predtým nevyčíslili. Riešenie záhady prišlo zakrátko a asi po dvoch telefonátoch, na štátnu inštitúciu pomerne dobrý výkon.

 

1) Pri prvom telefonáte sa dozvedel číslo na kontrolóra a informáciu, že teda pani nevie, či to dnes ešte vybaví, lebo už je skoro obed, a oni to ako určite posielali... (Slovenská pošta má s doručovaním problém dosť často, ale prečo potrebovali zisťovať ten nedoplatok ešte ďalšieho pol roka, keď to chcel už v máji zaplatiť, to mi je záhada)

2) Kontrolór našťastie ešte neoslavoval a neodpaloval delobuchy, tak mu prezistil všetko ostatné. Napríklad že nedoplatok, ktorý platil v máji za máj 2012, mu zarátali do roku 2011, lebo aj tam mu chýbali nejaké dni. Suma to bola menšia, teda zbytok je v máji 2012 a ešte musí doplatiť. (Trochu zložité, nie?) Ďalšie peniaze mu zarátali za odstupné, ktoré dostal v roku 2011, a to ešte asi v máji 2012 nezistili. Aké je z toho poučenie?

 

a) Ak zaplatíte poistenie za nejaké obdobie, tak to neznamená, že vám to aj do neho zarátajú. Preto  kontrolovať a overovať, čo vlastne zaplatené máte, je trochu zložitejšie, ako by sa zdalo. (V Sociálnej poisťovni majú podobné zvyklosti).

b) Slovenská pošta je ďalšia inštitúcia záhadných javov, mne sa tiež stalo, že z desiatich listov dva  vpohode neprišli. Nehovoriac o tom, že rodičia rýchlosťou blesku vždy volajú, ak treba ísť niečo vyzdvihnúť (stará škola, prísnejší ako daňováci), ale dajme tomu, že to posielali.

 

c) Odstupné sú peniaze, ktoré vám majú nahradiť príjem, kým si nájdete novú prácu. Mohli ste si vybrať výpovednú lehotu alebo peniaze s tým, že si hľadáte nové uplatnenie, a už nebudete pre pôvodného zamestnávateľa pracovať. Čiže zdanlivo to nie je nejaký nadštandard, lebo ak by ste ešte ďalšie tri mesiace pracovali, tak máte menej času na hľadanie miesta a zamestnávateľ vám ten plat musí zaplatiť tak či tak. Ale to celkom nefunguje.

Odstupné dostal, zamestnávateľ zaplatil odvody, jemu tiež odvody strhli a zbytok prišiel na účet. Pretože to bola vyššia suma naraz, tak vraj "po novom" (neviem presne, čo a odkedy je nové, lebo nemám otvorenú právnickú poradňu, ale zjavne to funguje) je nové, že zamestnávateľ za neho zaplatil maximálny odvod a to, čo bolo navyše, napriek faktu, že mu odvody ako zamestnancovi strhli, mu jednoducho za zamestnávateľa dorátali a hotovo... Výraz "maximálny odvod" je u nás podľa tohto významovo dosť relativny.

 

Pri toľkých peniazoch, čo nás povinné poistenie stojí, stále rozýšľam, kam to v tom zdravotníctve dávajú. Veď Všeobecná skoro skrachovala už niekoľko krát, skoro za všetko si platíme, strhnú vám stovky eur a ešte máte nedoplatok? To sa, podľa mňa, len na slovensku dá...

 

P.S. Tak im to teda zaplatíme, len čo priateľ prekoná ten šok zo slova "exekučný". : )

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?