Zachytiť ten moment...

Autor: Lucia Karabínošová | 29.12.2012 o 22:45 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  354x

Kedy sa fotograf stáva umelcom? Veď stláčať spúšť na foťáku sa naučí každý a v dnešnej pretechnizovanej dobe, keď trojročné deti dostávajú pod stromček miesto skladačiek tablet, stačí mať dostatok voľných peňazí a kúpite si aj pražský orloj. Alebo fotoaparát s výbavou, za ktorú by sa nemuseli hambiť ani na našom ministerstve školstva.Potom si zaplatíte kurz a hor sa zveľaďovať svoj nákladný koníček... Ja by som vám však teraz chcela predstaviť fotografiu trochu ako kumšt a trochu ako remeslo. Chcela by som vám predstaviť nového umelca v jeho začiatkoch. Nechajte voľný priechod vašim emóciám a dojmom, stačí len pozerať...

Život mladého a nádejného umelca v našich končinách nie je jednoduchý, čiže med lízať, alebo ako sa to hovorí. Chceli by ste realizovať veľa vecí, ale rozpočet je menší ako malý. Veľa vecí vzniká na kolene, v improvizovanom ateliéry, alebo v počítači rozloženom na posteli. Ľudia sú tu v poslednej dobe tak orientovaní na tie základné potraviny a platenie všakovakých účtov hromadiacich sa v schránke, že na  umenie im ostáva len obmedzene, tzn. Vianoce, okrúhle jubileá blízkych, prípadne štátnice...Ale my vieme, že nielen chlebom je človek živý, ale treba nám aj trochu krásy a emocionálneho pohladenia našich duší.

 

Vodný mlyn v Jelke

Vodný mlyn v Jelke (autor: Fero Smažák)

 

Fotografia je podľa mňa o zachytení momentu. Správneho momentu. A fotograf je človek, ktorý dokáže zachytiť veci, okolo ktorých denne chodíme, no napriek tomu ich vlastne nevidíme.

 

Keramické trhy v Pezinku 2012

Keramické trhy v Pezinku 2012 (autor: Fero Smažák)

 

Alebo tie veci aj vidíme, ale vidíme ich v nejakej forme, skupenstve, a fotografia nám môže priniesť iný pohľad na tú istú vec. Ukazuje nám, aký je život mnohotvárny, úžasný, skladajúci sa z jednotlivých chvíľ...

 

Koncert skupiny Ponte Pardo Hlava XXII 2012

Koncert skupiny Ponte Pardo Hlava XXII 2012 (autor: Fero Smažák)

 

Fotograf je podľa mňa úžasný vtedy, ak zachytí človeka bez nánosov farieb na ženskej tváry, bez dlhého fotoshopovania, uberania fiktívnych kíl, alebo mazania drobnej jazvičky, ktorá robí človeka výnimočným, a človek je jednoducho na fotke krásny vo svojej prirodzenosti, proste, či malý alebo veľký, ste to naozaj vy.

 

Školák zo Šamorína 2012

Školák zo Šamorína 2012 (autor: Fero Smažák)

 

Niekedy to je s tými objektmi záujmu aj zložitejšie. Celú scénu si musíte vybudovať

 

Dym 3

Dym 3 (autor: Fero Smažák)

 

alebo nakrájať.

 

Ovocný rez 2

Ovocný rez 2 (autor: Fero Smažák)

 

Ak ste si mysleli, že to je všetko, nie je to celkom tak. V konečnom dôsledku musíte ešte vedieť, aký máte s fotkou zámer. Či ju chcete dať pod sklo alebo do rámu, ktorá sa hodí na plátno, a to nemajú ani všetky firmy rovnaký druh, ako to ovplyvní farby a celkový efekt. No ak by ste si niečo z toho zavesili vo svojom príbytku, nemuseli by ste sa báť pozerať tým smerom a tiež by ste vedeli, že autorom je jeden tvorivý človiečik od nás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.


Už ste čítali?