Moje skúsenosti s investičným životným poistením.

Autor: Lucia Karabínošová | 26.2.2011 o 22:25 | Karma článku: 8,28 | Prečítané:  3148x

Dva roky prešli,povedala som si, že je čas na pravidelnú revíziu mojich finančných záležitostí. Môžem sa podeliť o reálne skúsenosti. Komu to pomôže, nech v zdraví užíva.

 

Čo znamená vlastne "investičné životné poistenie"? Laicky a jednoducho povedné časť sumy,ktorú vkladáte,sa spotrebuje na poistenie, a časť sa investuje do podielových fondov. V každom poistení máte na výber niekoľko variant, závisí od toho, ako dlho chcete investovať,aké riziko ste ochotní znášať a čo od toho vlastne očakávate.

 

Ja som sa rozhodla, že moje investičné životné poistenie bude súčasťou súkromného dôchodkového programu, alebo III.piliera,nazvite to, ako chcete. To znamená, že mám pred sebou investičný horizont viac ako 30 rokov, čomu by zodpovedal skôr výber akciových fondov. Je tam viac výkyvov smerom hore a dole, ale z dlhodobého hľadiska akcie prinášajú najvyššie výnosy a my potrebujeme peniaze čo najlepšie zhodnotiť. Nestrkáme ich tam však bez toho, aby sme pravidelne nekontrolovali našu stratégiu. Počas existencie poistenia môžete predsa peniaze vo fondoch presúvať alebo meniť pomer vkladaných prostriedkov.

 

Ja som si do svojho portfólia vybrala zhruba fondy investujúce do akcií podnikov v EU, v Amerike a do celosvetovo významých spoločností ako Coca-Cola a podobne. Proste profi investor. : ) Svoj výpis som si pozrela so záujmom aj preto, že asi tri mesiace po založení investička nasledovali pády asi všetkého, čo sa dalo, a grafy vyzerali ako obrí slalom samozrejme smerom dole. Výnosy fondov sa momentálne ukazujú od 6,5% v tom, povedzme, najslabšom, cez 7,3% a 9%, až po 18% v tom, zatiaľ najúspešnejšom.

 

Ak niekto čakal 100%, asi ho sklamem. Rozdiel medzi investovaním cez investičko a priamo do fondov môže byť aj ten, že v poistení je portfólio viac diverzifikované, ako keď idete na priamo. Máte namiešaný rôznorodejší kokteil. Ak zas investujete do úzko špecializovaných fondov (napr. potraviny,Japonsko,európske banky a pod.), výnosy môžu byť závratnejšie, ale aj strata vyššia,takže na to treba asi trošku väčšiu odvahu, znalosti,skúsenosti a stratégiu. V každom prípade mi vyšlo, že na  osobnom účte mám vlaste približne toľko, čo som tam vložila,čiže som si zarobila zatiaľ minimálne na poistenie, ale do budúcnosti mám väčšie ciele. : )

 

P.S. Sú aj také investičká, kde je výsledok možno tesne nad nulou. Buď treba vyčkať, či sa to rozbehne, alebo zvažovať možnosť presunúť sa ďalej. Ale mám aj klientov, ktorý dosahujú v poistení priemer nad 15% ako nič. Tak si vyberte... : )

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.


Už ste čítali?